Ceny paliwa rolniczego stale rosną. Wzrost cen paliw ma bezpośredni wpływ na Twoją marżę i raczej nie ma co liczyć na to, że politycy zdecydują się na obniżkę opłat paliwowych i pozwolą nam w ten sposób nadgonić straty rentowności.

Zużycie paliwa w ciągnikuMimo to istnieją przecież proste rozwiązania, z których wszyscy możemy skorzystać. Poznaj nasze sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa przez maszyny rolnicze przy tej samej ilości wykonywanej pracy. Poniżej przedstawiamy Ci 6 głównych technik pozwalających na oszczędność paliwa.

Oto 5 głównych elementów, mających wpływ zużycie paliwa w Twoim ciągniku:

    1. Opony
    2. Rodzaj wykonywanej pracy
    3. Obciążenie
    4. Prędkość
    5. Ustawienia narzędzi

 

6 technik, które mają największe znaczenie dla zużycia paliwa

1. Ustawienie ciśnienia w oponach i jego znaczenie dla oszczędności paliwa

Największy wpływ na zużycie paliwa ma z pewnością dobór ciśnienia w oponach w zależności od rodzaju napotkanego przez zaczep podłoża.

Na polu przepompowana opona spowoduje nadmierny poślizg kół, który, aby zrekompensować utratę przyczepności i lepiej przenieść siłę trakcji na podłoże, wymusi zwiększenie mocy silnika.

Z kolei na drodze słabo napompowana opona będzie miała zbyt dużą powierzchnię kontaktu z asfaltem i będzie stawiać znaczny opór, co także zmusi silnik do zwiększenia mocy.

2. Stosowanie szerszych opon niskociśnieniowych

Fabryczne wyposażenie Twojego ciągnika nie jest najodpowiedniejsze dla Twojej maszyny, jest za to najtańsze dla producenta.

Korzystniejsze dla pracy w gospodarstwie rolnym będzie dokonanie wymiany opon, dobranych pod kątem ich głównego zastosowania.

Opona VF = Mniejsze zużycie paliwa

Wyposażenie ciągnika w niskociśnieniowe ogumienie, szersze niż fabrycznie zamontowane opony, ma tak duży wpływ na zużycie paliwa, że koszt zakupu nowych opon jest z nawiązką rekompensowany oszczędnościami na paliwie i to zazwyczaj już po kilku miesiącach użytkowania. W dłuższej perspektywie czasu można naprawdę sporo zyskać na tym rozwiązaniu, które na pierwszy rzut oka wydaje się droższe.

3. Wał odbioru mocy w wersji eko

WOM w wersji eko występuje w prawie wszystkich najnowszych ciągnikach. Należy zauważyć, że prędkość wału eko wynosząca 540 obr/min jest osiągana przy prędkości obrotowej silnika niższej o 20 do 25% od prędkości obrotowej o pełnej mocy.

Jeżeli zmniejszysz prędkość obrotową silnika, ekologiczny WOM będzie mimo to dostarczał taką samą ilość mocy i pozwoli Ci tym samym zaoszczędzić od 15 do 20% paliwa.

4. Redukcja zużycia paliwa dzięki zmniejszeniu głębokości orki

Podczas ciężkich prac, takich jak orka lub podorywka, nie zawsze konieczne jest docieranie do dużych głębokości. Jeśli gleba jest uprawiana regularnie i do tej pory starano się unikać nadmiernego ubicia, a także jeśli ciągnik jest wyposażony w niskociśnieniowe opony VF, można zmniejszyć głębokość roboczą o kilka centymetrów bez wpływu na ilość uzyskanych plonów.

Przeprowadzone w terenie testy wykazały, że orka płytsza o 8 cm skutkuje oszczędnością paliwa o 26%.

5. Oszczędność paliwa dzięki zmniejszeniu prędkości na drodze

Zazwyczaj ciągle się spieszymy, jednak zmniejszenie prędkości na drodze o 10 km/h może przynieść znaczne oszczędności paliwa w skali roku, zwłaszcza jeśli odległość do pokonania między gospodarstwem a polami jest spora.

Mimo pięciu lub sześciu minut zyskanych na każdym przejeździe, ostatecznie to jednak mniejsze zużycie paliwa najmocniej zaznaczy się w Twoim bilansie rocznym.

6. Dokładne obliczenie rozkładu obciążeń

Siła trakcyjna potrzebna do wykonania orki ma bezpośredni wpływ na zużycie paliwa. Jeśli nieprawidłowo obliczysz przeniesienie obciążenia, ciągnik nie będzie zrównoważony, a jego moc nie zostanie w pełni wykorzystana.

Jeśli zwiększysz nacisk na oś odpowiednio do masy zamontowanego narzędzia, polepszy się przyczepność ciągnika do podłoża, a Ty unikniesz poślizgu i wykorzystasz maksymalną siłę trakcyjną zaczepu bez marnowania mocy silnika.

 


Aby pójść jeszcze dalej i zwiększyć przychody Twojej działalności, zapoznaj się z darmowym i obszernym e-Bookiem Bridgestone-agriculture, który szczegółowo wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w Twoim gospodarstwie.

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Dołożyliśmy wszelkich starań przy jego sporządzaniu, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje błędów, jakie mogą pojawić się w tekście. Po dacie publikacji dokumentu jakiekolwiek zawarte w nim informacje mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.