Opony przenoszą moc ciągnika oraz jego zdolności trakcyjne na podłoże, mając tym samym podstawowe znaczenie dla zapewnienia optymalnej jakości pracy.

opony ciągnikowe jako źródło trakcjiKomunikacja między maszyną a podłożem jest całkowicie zależna od opon, które - jeśli są idealnie dopasowane do typu gleby i ciągnika - pozwalają na doskonałą kontrolę trakcji.

Dzięki umiejętnie dobranym parametrom zyskujesz na osiągach, zużywasz mniej paliwa i redukujesz ubicie gleby, a opony wolniej się zużywają.
W ten sposób znacznie zwiększa się Twoja wydajność pracy.

OTO KILKA WSKAZÓWEK, DZIĘKI KTÓRYM POPRAWISZ SWOJĄ TRAKCJĘ:

W jaki sposób sprawdzić, które opony rolnicze zwiększą trakcję?

Klocki bieżnika, znajdujące się na powierzchni opon rolniczych, przylegają do podłoża i ograniczają poślizg, który powoduje utratę przyczepności. Kąt ustawienia klocków bieżnika w stosunku do osi koła wpływa na możliwości trakcyjne ciągnika. Im mniejszy kąt, tym bardziej powierzchnia podparcia klocków będzie prostopadła do kierunku jazdy i tym większą siłę trakcyjną uzyskamy.

Uwaga! Nie warto jednak wybierać dyskontowych opon rolniczych o zbyt małym kącie nachylenia klocków bieżnika, ponieważ gdy jest on bardzo niski, zdolność opony do samooczyszczania znacznie maleje. Należy także kontrolować współczynnik poślizgu, ponieważ zbyt duży poślizg zwiększa zużycie paliwa, powoduje wygładzanie dna bruzdy i szybsze zużywanie się opon.

opona VX-Tractor
OPONA ROLNICZA NOWEJ GENERACJI

Zakrzywiony wzór bieżnika


Zdecydowanie warto wybrać oponę rolniczą nowej generacji o zakrzywionym lub wielokątnym wzorze bieżnika.
Umożliwia to znalezienie idealnego kompromisu między optymalnym samooczyszczaniem a maksymalną trakcją ogumienia.

Niektóre z opon są już wyposażone w optymalizujące trakcję klocki bieżnika. To właśnie zagłębianie się klocków w podłoże umożliwia oponie przenoszenie momentu obrotowego na felgę.

Optymalizacja rzeźby bieżnika zwiększa zdolność opony do przenoszenia mocy i trakcji na podłoże.

 

Zastosowanie szerokich opon niskociśnieniowych w celu optymalizacji trakcji

Ściany boczne szerokich, niskociśnieniowych opon VF są wzmocnione, aby pozwolić na większe ugięcie, a tym samym dać możliwość obniżenia ciśnienia na tyle, żeby zwiększyła się powierzchnia styku z podłożem, a tym samym kontakt z klockami bieżnika zdolnymi do przenoszenia siły trakcyjnej.

Montaż szerokich opon w technologii VF to idealne rozwiązanie, które chroni glebę poprzez optymalizację trakcji i umożliwia skuteczną orkę.

 

Opony bliźniacze to optymalne rozwiązanie, dzięki któremu zwiększysz swoje plony

Stosowanie bliźniaków w celu poprawy trakcjiAby zwiększyć plony i wydajność pracy, wybiera się ciągniki o większej mocy (a więc stosunkowo ciężkie), w dodatku pracujące z szerokim i ciężkim osprzętem. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady: większa masa oznacza konieczność zwiększenia ciśnienia w celu skompensowania dodatkowego obciążenia, co prowadzi do nadmiernego poślizgu, a tym samym do zmniejszenia wydajności pracy.

Główną korzyścią płynącą ze stosowania podwójnych kół jest to, że znacznie poprawiają one siłę uciągu i zmniejszają ryzyko poślizgu poprzez zwiększenie liczby klocków bieżnika na styku z podłożem i zwiększenie powierzchni tego styku.

Bliźniaki zapewniają także lepsze rozłożenie ciężaru na podłożu przy niższym ciśnieniu ogumienia, co ma zasadnicze znaczenie dla ograniczenia ubicia gleby.

Przykład:
Dzięki poprawnemu zastosowaniu opon bliźniaczych można zwiększyć nośność o 70%.

  • Przy takim samym wymaganym obciążeniu ciśnienie wzrasta do 0,8 bara.

  • Jeśli obciążenie się zwiększy, może ono być do 70% wyższe niż początkowo, tj. wyniesie w poniższym przykładzie 5100 kg, jednakże przy ciśnieniu 1,5 bara.

Dzięki poprawnemu zastosowaniu opon bliźniaczych można zwiększyć nośność o 70%
OPONY BLIŹNIACZE POPRAWIAJĄ TRAKCJĘ I
I UMOŻLIWIA OBNIŻENIE CIŚNIENIA O POŁOWĘ

Na przykład ciągnik wyposażony w podwójne opony z przodu i z tyłu ma współczynnik przekazu trakcji wynoszący ponad 130% (100% w przypadku ciągnika wyposażonego w pojedyncze opony z przodu i z tyłu). Ciągnik wyposażony w koła podwójne ma mniejszy współczynnik poślizgu, co prowadzi do mniejszego zużycia paliwa.

 


Aby pójść jeszcze dalej i zwiększyć przychody Twojej działalności, zapoznaj się z darmowym i obszernym e-Bookiem Bridgestone-agriculture, który szczegółowo wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w Twoim gospodarstwie.

Pobierz przewodnik: Zwiększ rentowność Twojej działalności

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Dołożyliśmy wszelkich starań przy jego sporządzaniu, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje błędów, jakie mogą pojawić się w tekście. Po dacie publikacji dokumentu jakiekolwiek zawarte w nim informacje mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.