Narzędzia rolnicze, które w celu zwiększenia wydajności pracy stają się coraz to cięższe, wymagają także nowych rozwiązań technicznych, które pozwalałyby na utrzymanie jakości plonów i ograniczenie ubicia gleby.

ciągnikowe koła bliźniaczeIstnieją dwa dobrze znane rozwiązania pozwalające na ochronę gleby przy jednoczesnym zwiększeniu masy narzędzi: niskociśnieniowe opony w technologii VF oraz montaż podwójnych kół. Które z tych rozwiązań jest tak naprawdę najbardziej skuteczne?

Rozwiązanie 1:
Montaż ciągnikowych opon bliźniaczych

opony bliźniacze do ciężkich narzędzi
Opony bliźniacze

Pozwalają na przenoszenie bardzo ciężkich narzędzi


Opony bliźniacze to rozwiązanie, które pozwala na pracę z bardzo ciężkimi narzędziami:
obciążenie zostaje rozłożone na wszystkie opony, tym samym zmniejszając ciężar każdej z nich. Tak więc, jeśli chodzi o rozkład masy na podłożu, bliźniaki będą miały największą powierzchnię styku, zwłaszcza jeśli zastosuje się je z przodu i z tyłu.

W dodatku, dzięki zamontowaniu bliźniaczego ogumienia rolniczego na każdym z kół, siła trakcyjna może zostać zwiększona nawet do 130% przy zredukowanym do minimum poślizgu.

Pamiętaj jednak, że w przypadku montażu opon bliźniaczych najlepsze wyniki osiągniesz, stosując opony rolnicze w tym samym rozmiarze, ponieważ będą one jednakowo reagować i tym samym zapewnią Ci lepszą kontrolę nad ciągnikiem. Jeśli opony rolnicze mają różne rozmiary, będą reagować inaczej i manewrowanie zaczepem stanie się utrudnione.

opony bliźniacze do ciężkich narzędzi
Koła bliźniacze w ciągniku

Jakie są ich zalety i wady?


Nawet w przypadku montażu dyskontowych lub tanich opon rolniczych możliwe jest uzyskanie wszystkich korzyści płynących z jazdy na bliźniakach, pod warunkiem przestrzegania prawidłowego ustawienia ciśnienia zalecanego przez producenta w zależności od nawierzchni, po której się poruszamy.

Wadą bliźniaków jest czas potrzebny na ich założenie i demontaż oraz przestrzeń, którą zajmują, kiedy trzeba przejechać jakiś odcinek drogi.

Może to być dość problematyczne na drogach, ponieważ przepisy ograniczają przejazdy z szerokimi maszynami.

CO MÓWIĄ PRZEPISY

Maszyny rolnicze mogą swobodnie jeździć drogą publiczną, jeśli ich szerokość wynosi nie więcej niż 2,55 m. Powyżej tej szerokości wyróżniamy następujące kategorie:

  • Kategoria A: dla pojazdów, lub ich zespołów, o szerokości od 2,55 do 3,5 m
  • Kategoria B: dla pojazdów o szerokości od 3,5 do 4,5 m.
  • Konwój nadzwyczajny: pojazdy powyżej 4,5 m szerokości uznaje się za konwój nadzwyczajny i należy wystąpić o specjalne zezwolenie na poruszanie się po drogach.

Ogólnie rzecz biorąc, bliźniaki nadają się zwłaszcza do pracy na gołej ziemi, ponieważ w przeciwnym razie mogą uszkadzać uprawy z powodu swoich pokaźnych rozmiarów.

Zalety OPON BLIŹNIACZYCH:

  • 1. Pozwalają na przenoszenie bardzo ciężkich narzędzi
  • 2. Lepiej przenoszą siłę trakcji

 

Rozwiązanie 2:
Opony niskociśnieniowe w technologii VF

opony niskociśnieniowe VF
Opony niskociśnieniowe

Ich ślad jest ledwo widoczny


To właśnie możemy nazwać cudem techniki.
Podczas testów badających ślad opony na podłożu można zauważyć, że ugniatanie głębszych warstw gleby jest znikome w przypadku opony niskociśnieniowej, która ma zdolność do znacznego odkształcania ścian bocznych i bardziej równomiernie rozkłada swoją masę dzięki większej powierzchni styku z podłożem. Jej wzmocniona struktura sprawia, że jest ona bardziej wytrzymała i dzięki temu ma dłuższą żywotność.

Opony VF dają Ci możliwość zwiększenia obciążenia zaczepu o 35 do 40%, co pozwala na montaż ciężkich narzędzi i jednoczesną redukcję negatywnego wpływu na glebę.
Karkas opony w technologii VF pozwala na obniżenie ciśnienia o 40% przy prędkości 50 km/h, i to nawet do 0,8 bara, podczas gdy standardowa opona rolnicza nie będzie w stanie zejść poniżej 1,2 bara, oczywiście w zależności od obciążeń przenoszonych przez opony.

Wadą opon technologicznych jest, na pierwszy rzut oka, ich koszt. Jednak cena zakupu nowej opony rolniczej tego typu jest w dużej mierze rekompensowana przez codzienne oszczędności paliwa. Opona ciągnikowa używana przy niskim ciśnieniu będzie miała lepszą przyczepność do nawierzchni i zapewni znacznie bardziej efektywną trakcję, ponieważ wszystkie klocki bieżnika na całej szerokości opony będą pracowały bez zagłębiania się w podłoże. W przypadku tego typu opon poślizg prawie zawsze ulega całkowitej redukcji.

Opona niskociśnieniowa VT-Tractor

Ubicie gleby może wydawać się sprawą drugorzędną, ale na statystycznym odcinku pola nadmierne zagęszczenie zmniejsza plony średnio o 4% rocznie.

Ten procent jest z pozoru znikomy, jednak liczony narastająco przez kilka lat przybiera na znaczeniu. Z powodu nadmiernego zagęszczenia Twoja ziemia może stać się z biegiem lat nieproduktywna, a jej uprawa nieopłacalna.

Zalety OPON NISKOCIŚNIENIOWYCH w technologii VF:

  • 1. Skutecznie chronią glebę
  • 2. Oszczędzają Twój czas (brak montażu/demontażu)
  • 3. Nie stanowią problemu przy przejazdach drogami

 

Które z nich wygrywają: opony bliźniacze czy niskociśnieniowe?

Bliźniacze opony niskociśnieniowe umożliwiają połączenie obu powyższych rozwiązań

bliźniacze opony niskociśnienioweDzięki zamontowaniu w ciągniku bliźniaczych opon niskociśnieniowych uzyskuje się to, co najlepsze w obu przedstawionych przez nas rozwiązaniach: możliwość maksymalnego obciążenia zaczepu bardzo ciężkimi narzędziami oraz prawie całkowita redukcja ugniatania gleby, a tym samym ochrona przyszłych plonów.

Jeśli zamontujemy bliźniacze opony niskociśnieniowe, będziemy się jednakże borykać z wadami obu rozwiązań: dużym kosztem opon niskociśnieniowych, szerokością zaczepu oraz czasem montażu i demontażu opon bliźniaczych. Jednak w praktyce wzrost wydajności sprawi, że w średnioterminowej perspektywie to rozwiązanie okaże się najbardziej opłacalne dla Twojego gospodarstwa.

 


Aby pójść jeszcze dalej i zwiększyć przychody Twojej działalności, zapoznaj się z darmowym i obszernym e-Bookiem Bridgestone-agriculture, który szczegółowo wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w Twoim gospodarstwie.

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Dołożyliśmy wszelkich starań przy jego sporządzaniu, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje błędów, jakie mogą pojawić się w tekście. Po dacie publikacji dokumentu jakiekolwiek zawarte w nim informacje mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.