Jeśli zauważyłeś, że Twoje opony rolnicze zużywają się szybko bądź nierównomiernie, zdecydowałeś się na ich wymianę, aby zachować dobre właściwości trakcyjne zaczepu.
Problem może jednak być gdzie indziej...
Nieprawidłowe zużycie opon rolniczych

Dlatego też przed założeniem nowych opon w ciągniku warto dowiedzieć się, co jest przyczyną ich nieprawidłowego zużycia, w przeciwnym razie problem może się powtórzyć i w rezultacie drogo Cię kosztować.

 

Jak definiujemy nieprawidłowe zużycie?

Zużycie opon jest zjawiskiem nieuniknionym. Jedną z głównych oznak zużycia jest zmniejszenie wysokości klocków bieżnika, spowodowane ocieraniem się gumy o podłoże lub powierzchnię drogi. Zwyczajne zużycie opon powinno być takie samo na całej szerokości bieżnika. Niemniej właściwe ustawienie ciśnienia, umiarkowane obciążenie i prędkość oraz staranne przechowywanie opon podczas sezonu spoczynkowego pomagają przedłużyć ich żywotność.

Czasem jednak zużycie klocków bieżnika następuje zbyt szybko lub nierówno. Takie zużycie jest nieprawidłowe i warto ustalić jego przyczynę, aby móc zaradzić dalszej degradacji. Na kontrolę narzędzi i maszyn rolniczych możesz wykorzystać każdą zimową przerwę w pracy.

W większości przypadków nieprawidłowe zużycie opon jest spowodowane nieodpowiednią mechaniczną regulacją elementów zaczepu. Aby dokładnie zlokalizować źródło problemu, wystarczy prosta obserwacja zużytych części opony.

 

Jak zlokalizować problem na podstawie obserwacji zużycia

Poniżej przedstawiamy 6 przykładów, które pomogą Ci określić prawdopodobne przyczyny nieregularnego zużycia opon.

1. Zużycie obu opon po tej samej stronie

Gdy osie przyczepy są nierówno ustawione, niewspółosiowość przenosi się na ciągnik: jego przód i tył są popychane w przeciwnych kierunkach (patrz rysunek poniżej).

Na klockach bieżnika opon przyczepy i podczepionego do niej ciągnika pojawiają się wtedy ślady zrywów z widocznymi na bokach klocków wyszczerbieniami. Ucho dyszla może również wykazywać nieregularne zużycie.

przyczyna zużycia opon: wadliwa geometria osi przyczepy
WADLIWA GEOMETRIA OSI PRZYCZEPY
Niewspółosiowość przenosi się na osie ciągnika

2. Zużycie spowodowane jazdą po pochyłościach

Jeśli zużycie jest zlokalizowane po zewnętrznej stronie prawej i po wewnętrznej stronie lewej opony, może być spowodowane jazdą po pochyłych drogach. Problem ten nasila się w przypadku niskiego lub nierównego ciśnienia w obu oponach. Można go jednak skorygować poprzez dostosowanie układu kierowniczego w celu zmniejszenia poślizgu w dół podczas jazdy po pochyłości.

Opony można również zamienić miejscami, aby zwiększyć ich żywotność.

zużycie opon po wewnętrznej i zewnętrznej stronie przy jeździe po pochyłościach
ZUŻYCIE SPOWODOWANE JAZDĄ PO POCHYŁOŚCIACH

3. Równe zużycie przednich opon przy nierównym zużyciu tylnych opon

Jeśli na krawędziach klocków bieżnika tylnych opon widoczne są zgrubienia gumy, a także wytarcia po skosie i ślady zrywów, podczas gdy przednie opony są zużyte równomiernie, problem może wynikać z użytkowania zaczepu na drodze z włączoną przednią osią.

W takim przypadku należy bezzwłocznie sprawdzić przedni mechanizm różnicowy, ponieważ mocno widoczne nierównomierne zużycie tylnej opony będzie powodować silne drgania, zmniejszając tym samym komfort pracy i stabilność ciągnika.

Nierównomierne zużycie tylnych opon spowodowane problemem z przednią osiąusures irrégulière des pneus arrière, cause : problème sur pont avant

Nierównomierne zużycie tylnych opon spowodowane
problemem z przednią osią

4. Równomierne, ale zbyt szybkie zużycie tylnych opon

Tylne opony ciągnika są nadmiernie wytarte, z najmocniejszym zużyciem w środkowej części. Ciągnik jest prawdopodobnie często używany na drogach i obciążany dużymi ładunkami. Zużycie jest szybsze, ponieważ powierzchnia drogi jest bardziej abrazyjna niż ziemia, zwłaszcza przy zwiększonej prędkości jazdy. W takim przypadku należy sprawdzić długość tras pokonywanych przez zaczep na polu i na drodze.

Możesz również obliczyć obciążenie i porównać je z nośnością danej opony. Jeżeli obciążenie jest zbyt duże w stosunku do osiągów opony, należy je zmniejszyć lub wybrać oponę rolniczą o większej nośności. Gdy opona jest używana na drogach z dużym obciążeniem, pamiętaj także o konieczności zwiększenia ciśnienia.

równomierne, ale zbyt szybkie zużycie

Duże obciążenie na drodze =
równomierne, ale zbyt szybkie zużycie

5. Zużycie skoncentrowane na krawędziach klocków bieżnika

Zwiększone zużycie w środkowej części opon rolniczych jest prawdopodobnie oznaką zbyt wysokiego ciśnienia, ponieważ mocno napompowana opona wybrzusza się, a tym samym jej środkowa część jest bardziej narażona na zużycie.

zużycie środkowej części opony z powodu zbyt wysokiego ciśnienia

Zbyt wysokie ciśnienie =
zużycie środkowej części opony

6. Nierówne, ale symetryczne zużycie z jednej strony opony

Jeśli zużycie jest skoncentrowane po jednej stronie opony z symetrią prawo/lewo, sprawdź przedni mechanizm różnicowy, zbieżność kół, luz w przegubach kulowych układu kierowniczego i w łożyskach. Istnieje kilka możliwych przyczyn:

  • Tego typu zużycie może być spowodowane włączaniem przedniej osi na krętych drogach, lub
  • Wadą pochylenia kół, tj. niewłaściwym ustawieniem kół w stosunku do pionu, lub
  • Wadą geometrii osi (zbieżność lub rozbieżność). W tym przypadku opony można zamienić miejscami, aby zwiększyć ich żywotność.

Zużycie z jednej strony opony

Zużycie z jednej strony opony

 

zużycie opon rolniczych spowodowane złym ustawieniem kół
Nieprawidłowe ustawienie kół

Przedstawione przykłady nie wyczerpują zagadnienia nieprawidłowego zużycia opon. Jeśli zauważysz jakiekolwiek inne nietypowe zużycie, skontaktuj się ze sprzedawcą w celu jak najszybszego usunięcia problemu.

Regularna konserwacja maszyn rolniczych (w szczególności kontrola elementów napędowych i hamulcowych, geometrii osi i kół, a także sprawdzanie mechanizmów różnicowych) jest kluczem do zapewnienia oponom rolniczym jak najdłuższego życia.

 


Aby pójść jeszcze dalej i zwiększyć przychody Twojej działalności, zapoznaj się z darmowym i obszernym e-Bookiem Bridgestone-agriculture, który szczegółowo wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w Twoim gospodarstwie.

Pobierz przewodnik: Zwiększ rentowność Twojej działalności

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Dołożyliśmy wszelkich starań przy jego sporządzaniu, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje błędów, jakie mogą pojawić się w tekście. Po dacie publikacji dokumentu jakiekolwiek zawarte w nim informacje mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.