Opony rolnicze mogą zwiększać wydajność pracy, dlatego aby w pełni wykorzystać zalety i wydłużyć żywotność ogumienia ciągnika, kombajnu lub opryskiwacza, należy dbać o utrzymanie w nim właściwego ciśnienia powietrza w zależności od wykonywanych prac.
Warto przy tym pamiętać, że niewłaściwe przechowywanie opon, nawet przez krótki czas (miesiąc lub dwa), może być zgubne i kosztować Cię sporo pieniędzy.

Przechowywanie opon rolniczych

Dlatego też należy zadbać o ogumienie szczególnie wtedy, gdy nie jest używane, zarówno w przypadku opon sezonowych do sprzętu żniwnego, jak i zimą w przypadku opon ciągnika.

Twoje opony nie zużywają się tylko i wyłącznie podczas prac na polu

Całkiem logiczne jest to, że opony zużywają się podczas eksploatacji. Jednak długotrwały spoczynek, jak w przypadku kombajnów sezonowych lub opryskiwaczy, może spowodować znaczne uszkodzenia opon. Podczas gdy opona pozostaje nieruchoma, występują naprężenia statyczne, które mogą prowadzić do trwałego odkształcenia jej karkasu.

Poza tym guma jest materiałem wrażliwym na czynniki środowiskowe, i jeżeli opony są przechowywane w złych warunkach, może łatwo ulec zniszczeniu. Dlatego też, aby ograniczyć wpływ przestojów na stan ogumienia, warto przestrzegać najlepszych zasad przechowywania opon rolniczych.

 

Jak dobrze przygotować opony rolnicze na czas przestoju?

Przed przechowywaniem opony należy dokładnie oczyścić, aby usunąć wszystkie pozostałości ziemi i kamienie wbite w gumę.

Opony z balastem wodnym należy opróżnić. Następnie można przeprowadzić pełną kontrolę stanu opon:

  • oszacować stopień zużycia bieżnika,
  • zidentyfikować wszelkie pęknięcia i ich zasięg (wielkość, ilość),
  • obejrzeć ściany boczne, a także wnętrze opony, jeśli została ona zdjęta.

Gdy opony są już czyste i suche, należy owinąć je w nieprzezroczystą plandekę, zabezpieczając je tym samym przed kurzem, światłem słonecznym i wilgocią. Dzięki temu będą także odizolowane od ziemi.

Przechowuj opony w odpowiednim miejscu

Opony należy przechowywać w czystym, suchym miejscu o niewielkich wahaniach temperatury, ponieważ duże zmiany temperatury powodują uszkodzenie gumy.

Do przechowywania najlepiej wybrać miejsce z dala od urządzeń elektrycznych i stanowisk pracy, aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia opon.

 

Oto 3 główne warianty przechowywania opon rolniczych:

1. Opony pozostaną na maszynie

Najlepiej byłoby, gdyby maszyna została ustawiona na klinach, a opony lekko opróżnione z powietrza. Jeśli nie jest to możliwe lub jeśli okaże się zbyt trudne (np. w przypadku dużych maszyn żniwnych), należy maksymalnie odciążyć maszynę i zwiększyć ciśnienie o 0,5 bara w stosunku do ciśnienia roboczego.

2. Opony pozostaną na feldze

Jeżeli posiadasz kilka rodzajów kół do tego samego sprzętu (np. wąskie i szerokie koła do opryskiwaczy lub koła bliźniacze), nieużywane koła można przechowywać w pozycji pionowej lub na płasko, ale przede wszystkim napompowane do ciśnienia roboczego.

3. Opony zostaną zdjęte z felgi

W takiej sytuacji opony pnajlepiej jest przechowywać w pozycji pionowej, w dodatku na odpowiednich półkach, jeśli takie masz. Zapobiegnie to deformacji karkasu i utracie przydatności ogumienia do użytku. Układanie opon jedna na drugiej jest możliwe, ale tylko przez bardzo krótki czas.

Przed demontażem należy pamiętać o oznaczeniu opon, tak żeby wiedzieć, na jakim kole w ciągniku się znajdowały. Dzięki temu można je umieścić z powrotem w tym samym miejscu lub w razie potrzeby zamienić stronami prawa-lewa przy następnym montażu.

 

Obchodź się z oponami z ostrożnością

Szkoda byłoby zniszczyć ogumienie podczas przemieszczania, dlatego zaleca się używanie odpowiedniego sprzętu do podnoszenia, aby nie uszkodzić stopek opony. Najlepsze do takich zadań są podnośniki lub wózki widłowe z zaokrąglonymi widłami.

Jak obchodzić się z oponami za pomocą wózka widłowego
JAK OBCHODZIĆ SIĘ Z OPONAMI ZA POMOCĄ WÓZKA WIDŁOWEGO
Unieś oponę, podtrzymując ją tylko na zewnętrznym obwodzie (nie wkładaj wideł do wnętrza opony, aby nie uszkodzić stopek).
Tylko praca z pomocą zaokrąglonych wideł pozwala na bezpieczne uniesienie opony za stopkę.
Jak obchodzić się z oponami za pomocą podnośnika
JAK OBCHODZIĆ SIĘ Z OPONAMI ZA POMOCĄ PODNOŚNIKA
Oponę można podnosić wyłącznie za pomocą specjalnych podnośników.
UWAGA: Do podnoszenia opon nie należy używać lin, haków ani łańcuchów.

Idealnym rozwiązaniem na czas przechowywania jest REGULARNE PORUSZANIE OPONAMI

Regularne poruszanie oponami złagodzi skutki długiego okresu bezczynności i znacznie zmniejszy ryzyko pojawienia się małych pęknięć powierzchniowych, które są oznaką zniszczenia opony.

W przypadku opon pozostawionych na maszynie zaleca się ich ruszenie co najmniej raz na 3 miesiące. Z kolei przekręcenie co miesiąc o ćwierć obrotu ograniczy deformację zdemontowanych opon stojących pionowo.

SPRAWDZAJ opony przed ich ponownym użyciem

Po długim okresie bezczynności przed ponownym zamontowaniem opon należy sprawdzić, czy nie są one uszkodzone i ustawić ich parametry w zależności od pożądanego zastosowania.

 


Aby pójść jeszcze dalej i zwiększyć przychody Twojej działalności, zapoznaj się z darmowym i obszernym e-Bookiem Bridgestone-agriculture, który szczegółowo wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w Twoim gospodarstwie.

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Dołożyliśmy wszelkich starań przy jego sporządzaniu, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje błędów, jakie mogą pojawić się w tekście. Po dacie publikacji dokumentu jakiekolwiek zawarte w nim informacje mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.