Regulacja ciśnienia w oponach rolniczych jest istotnym elementem optymalizacji ogumienia, przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa i zwiększenia wydajności pracy.
Jednak, aby osiągnąć powyższe korzyści, ciśnienie powietrza musi być konsekwentnie i systematycznie ustawiane w zależności do zastosowania. Dlatego właśnie regulacja ciśnienia w oponach jest rzeczą trudną, a w dodatku jakże często w ogóle się o niej zapomina z powodu braku czasu.

zdalne pompowanie opon rolniczych

Pośrednie ciśnienie w oponach nie jest najlepszym rozwiązaniem

Niskie ciśnienie jest znacznie lepsze do pracy w polu, ponieważ zmniejsza ubicie gleby i poślizg oraz poprawia komfort pracy.

Z drugiej strony, wysokie ciśnienie w oponach jest zdecydowanie zalecane podczas jazdy po drogach, ponieważ zmniejsza opór toczenia, zużycie paliwa, zużycie opon, jednocześnie zwiększając stabilność pojazdu. Jakie ciśnienie należy zatem wybrać dla opon o mieszanym zastosowaniu w polu i na drodze?

W praktyce w takich sytuacjach zwykle wybiera się ciśnienie pośrednie, albo ze szkodą dla zagęszczenia gleby, albo dla żywotności sprzętu, lub też, niestety, ze szkodą dla tego i tego.

Jeśli chcesz przezwyciężyć ten problem, system zdalnego pompowania na pewno okaże się korzystnym rozwiązaniem, a jego koszt zwróci się z czasem z nawiązką.

 

Czym jest zdalne pompowanie?

Zdalne pompowanie to system montowany w oponach rolniczych, który w ciągu kilku minut dostosowuje ich ciśnienie do rodzaju pokonywanej podczas pracy powierzchni. Jest on sterowany bezpośrednio z kabiny ciągnika przez elektroniczny moduł sterujący, który umożliwia wyświetlanie i ustawianie ciśnienia.

System zdalnego pompowania składa się z przegubów obrotowych, które zapewniają przepływ powietrza między osią stałą a kołem obrotowym, oraz ze sprężarki, która jest jego centralnym elementem. Sprężarka, inaczej kompresor, czasami występuje w ciągnikach z hamulcami pneumatycznymi, ale w maszynach bez generatora sprężonego powietrza musi zostać dodatkowo zainstalowana.

W ciągnikach już wyposażonych w sprężarkę można również zamontować jej drugi egzemplarz, co skróci czas pompowania.

Zdalny system pompowania zainstalowany na przyczepie 3-osiowej Zdalny system pompowania zainstalowany na przyczepie 3-osiowej

 

Jak dużo możesz oszczędzić dzięki zdalnemu pompowaniu?

Mimo dość wysokiego kosztu zakupu, systemy zdalnego pompowania są niezawodnym rozwiązaniem, ponieważ ciśnienie w oponach rolniczych będzie zawsze idealnie dostosowane do warunków użytkowania.

» Gwarancja znacznych oszczędności paliwa:

Nawet o 30% mniejsze zużycie paliwa
dzięki zwiększeniu ciśnienia z 0,8 bara do 2 barów na drodze!

Ogólnie rzecz biorąc, zużycie paliwa będzie mniejsze na polu ze względu na niskie ciśnienie zmniejszające poślizg kół, a na drodze dzięki wysokiemu ciśnieniu zmniejszającemu opory toczenia.

Jazda na oponach z optymalnym ciśnieniem pozwoli Ci także zaoszczędzić cenny czas. Ponadto, ciągnięcie sprzętu będzie wymagało mniejszej mocy, a co za tym idzie, zwiększy się żywotność ogumienia.

niskie i wysokie ciśnienie na polu: zalety i wady
Zalety niskiego i wady wysokiego ciśnienia podczas pracy w polu

» Twoja produktywność polepszy się

Poza tym, zmniejszenie ciśnienia podczas wjazdu na pole pozwoli Ci zminimalizować wpływ zaczepu na glebę (zmniejszenie ubicia i ścinania ziemi) oraz wydłużyć czas, w którym możliwa jest praca (będziesz mógł kontynuować na przykład w mokrych warunkach), przy jednoczesnym uzyskaniu lepszych plonów z upraw dzięki zachowaniu systemu korzeniowego roślin. Wszelkie prace mające na celu napowietrzanie i usuwanie skutków zagęszczenia gleby nie będą już konieczne, lub zajmą Ci o wiele mniej czasu.

» Odpowiednie ciśnienie ogumienia chroni także Twoje zdrowie

Zdalne pompowanie zwiększa także Twój komfort pracy i bezpieczeństwo. Opony z niskim ciśnieniem na polu lepiej amortyzują wstrząsy, zmniejszając tym samym ból pleców i zmęczenie, co redukuje negatywny wpływ pracy na roli na zdrowie. Z kolei wysokie ciśnienie w oponach na drodze stabilizuje tor jazdy i poprawia sterowalność zaczepu podczas hamowania, zapewniając w ten sposób bezpieczny transport.

 


Aby pójść jeszcze dalej i zwiększyć przychody Twojej działalności, zapoznaj się z darmowym i obszernym e-Bookiem Bridgestone-agriculture, który szczegółowo wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w Twoim gospodarstwie.

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Dołożyliśmy wszelkich starań przy jego sporządzaniu, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje błędów, jakie mogą pojawić się w tekście. Po dacie publikacji dokumentu jakiekolwiek zawarte w nim informacje mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.