Odkształcenie opon ciągnika zależy głównie od dwóch parametrów: przenoszonego przez ciągnik ciężaru i ciśnienia powietrza w ogumieniu.
Jeśli opona rolnicza ma wysokie ciśnienie, jej ugięcie będzie mniejsze, ale za to będzie się ona mocniej zapadać na miękkim podłożu.
Z drugiej strony, jeśli ciśnienie w oponie jest niskie, zwiększa się jej ugięcie, a tym samym zwiększa się powierzchnia styku opony z podłożem, co zmniejsza ubicie gleby.
Jak zatem obliczyć optymalne ciśnienie, aby cieszyć się najlepszą wydajnością pracy?

Ciśnienie opon ciągnikowychŻeby uzyskać prawidłowe ustawienie ciśnienia w oponach rolniczych, musisz znać dokładne obciążenie każdej z osi. W ten sposób możesz precyzyjnie określić obciążenie na każdą z opon rolniczych oraz optymalne ciśnienie, jakie należy zastosować, aby utrzymać dany ciężar przy możliwie najmniejszym ubiciu gleby.

1. Matematyczne obliczanie obciążenia na każdą oś

Obciążenie osi opony ciągnika
Obciążenie osi opony ciągnika

Jeżeli nie masz specjalnej wagi, musisz sam obliczyć obciążenie każdej osi, aby upewnić się, że ciśnienie w oponach jest właściwe i że opony rolnicze są odpowiednio chronione.

» Aby wykonać to obliczenie, trzeba znać następujące wartości:

1

Masa własna ciągnika: patrz dane producenta dotyczące masy własnej osi przedniej oraz masy własnej osi tylnej.

2

Masa narzędzia zaczepionego z tyłu ciągnika, oznaczona jako M2 (dane producenta narzędzia)

3

Masa obciążnika przedniego, oznaczona jako M1 (lub ewentualnie narzędzia przedniego)

 

» Mając te dane, można obliczyć obciążenie każdej osi:

1

Odległość d1 między środkiem przedniego obciążnika balastowego (lub środkiem narzędzia przedniego) a środkiem osi przedniej.

2

Odległość E między środkiem osi przedniej a środkiem osi tylnej.

3

Odległość d2 między środkiem tylnej osi a środkiem narzędzia zaczepionego z tyłu.

 

» Mając te dane, można obliczyć obciążenie każdej osi:

wzór służący do obliczenia ciężaru osi

 

2. Zastosowanie narzędzi do ważenia

urządzenia ważące do ciągnikówJeśli posiadasz sprzęt do ważenia, który podaje rzeczywisty ciężar przenoszony przez każdą oś, uzyskasz dzięki niemu najbardziej precyzyjny pomiar. Po zważeniu sprzętu wystarczy podzielić uzyskaną wagę przez dwa, aby określić dokładne obciążenie przenoszone przez każdą oponę, a następnie skorzystać z tabeli wartości ciśnienia do obliczenia optymalnego ciśnienia dla przedniej i tylnej osi.

Uwaga, ważenie przedniej osi odbywa się z tylnym narzędziem opuszczonym, a ważenie tylnej osi z tylnym narzędziem uniesionym.

W przypadku intensywnego użytkowania na drogach należy dodać do wartości z tabeli ciśnienia 0,4 bara, aby uniknąć zwiększonego zużycia gumy na twardej, bardziej ściernej powierzchni asfaltowej.

 

3. Użycie aplikacji na smartfony

Tak jak w przypadku samodzielnych obliczeń, przed skorzystaniem z aplikacji online musisz posiadać wszystkie informacje dotyczące masy ciągnika i jego narzędzia.

aplikacja do obliczania ciśnienia w oponach ciągnikaJest to najszybsze rozwiązanie, jednak z aplikacją uzyskasz tylko szacunkowe obciążenie, a więc obliczone ciśnienie będzie bliskie, ale nie równe optymalnemu.

Z powodu braku czasu często zapomina się o regulacji ciśnienia, a przecież jest to niezwykle prosta czynność, która pozwala uniknąć strat wydajności.

Dlatego też niektórzy producenci, w tym Bridgestone i Firestone, oferują proste w użyciu aplikacje, dostępne na tabletach i smartfonach, które pozwalają kilkoma kliknięciami określić optymalne ciśnienie:

 


Aby pójść jeszcze dalej i zwiększyć przychody Twojej działalności, zapoznaj się z darmowym i obszernym e-Bookiem Bridgestone-agriculture, który szczegółowo wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w Twoim gospodarstwie.

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Dołożyliśmy wszelkich starań przy jego sporządzaniu, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje błędów, jakie mogą pojawić się w tekście. Po dacie publikacji dokumentu jakiekolwiek zawarte w nim informacje mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.