Pielęgnacja winorośli to szczególny rodzaj działalności rolniczej. Winorośl jest bowiem rośliną wieloletnią, a jej rzędowa uprawa wymaga stosowania odpowiednio dobranych opon.
Dlatego też nawet jeśli kryteria wyboru opon do winnic w zakresie podstawowych parametrów są bardzo podobne do kryteriów pożądanych w przypadku opon do upraw polowych lub hodowli zwierząt, należy wziąć pod uwagę pewne szczególne cechy winnicy.
Długie życie winorośli pozwala jej systemowi korzeniowemu rozwinąć się bardziej niż w przypadku roślin jednorocznych, dlatego można by sądzić, że jest ona mniej wrażliwa na zagęszczenie gleby. Niemniej, liczne przejazdy maszyn rolniczych po działkach winnicy (odchwaszczanie, zabiegi fitosanitarne, zbiory, itp.) zwiększają ryzyko ubicia gleby przez opony.
Poza tym niektóre zabiegi fitosanitarne, mające na celu ograniczenie chorób powodowanych na przykład przez grzyby, przeprowadza się w okresach wilgotnych, kiedy gleby są szczególnie podatne na nacisk.
Dlatego też ubicie gleby w winnicach jest coraz częściej poddawane monitorowaniu i badane. Stwierdzono, że ubicie gleby ma wpływ na plony, jakość winogron i ich podatność na choroby.
Napowietrzona gleba pozwala wodzie odpowiednio wsiąkać, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób roślin, a także sprzyja większej aktywności biologicznej w glebie, dzięki której następuje szybki rozkład resztek roślinnych.
W takim razie możesz zdecydować się na opony diagonalne. Są one stabilniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia i przebicia niż opony radialne, dlatego lepiej sprawdzają się w trudnym terenie pełnym kamieni i resztek roślin oraz na zboczach, gdzie najczęściej zakładane są winnice.
Wadą opon diagonalnych jest jednak to, że ze względu na małą powierzchnię styku z podłożem mocniej ubijają glebę niż opony do winnic. Należy zatem uważać, aby nie przeciążać takich opon i używać ich ze stosunkowo lekkimi narzędziami lub na ciągnikach z kołami pracującymi pośrodku międzyrzędzi, co ograniczy ślad na podłożu i wpływ opon na winorośl.
W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na rozkład obciążenia na podłożu.
Pomimo niewielkich rozmiarów, narzędzia międzyrzędowe przyczyniają się do zagęszczania gleby, ponieważ ich koła znajdują się bardzo blisko winorośli, co w rezultacie narusza system korzeniowy.
Opona ciągnikowa do winnic
Z drugiej strony ciągniki do winnic, zwłaszcza te z prześwitami, to maszyny rolnicze o sporej masie. Zazwyczaj są one wyposażone w wąskie opony o dużej średnicy, dzięki czemu mogą poruszać się pomiędzy winoroślami oraz nad rzędami bez uszkadzania winorośli. Mają one zatem stosunkowo niewielką powierzchnię styku z podłożem, a całe obciążenie jest skoncentrowane pod kołami. Ciągniki te są bardzo wąskie, co oznacza również mniejszą zdolność do przenoszenia sił trakcyjnych i większy poślizg, co zwiększa ryzyko zagęszczenia gleby poprzez jej wyślizgiwanie.
Używanie niskociśnieniowych opon do winnic staje się zatem coraz bardziej powszechne. Ich duża zdolność do odkształceń pozwala na lepsze rozłożenie obciążenia na podłożu.
Aby uniknąć uszkodzenia winorośli niezależnie od posiadanego sprzętu, należy zwrócić uwagę na szerokość opon. Ich profil musi być również dostosowany do możliwości trakcyjnych maszyny rolniczej, która jest w nie wyposażona.
Odpowiednie ustawienie ciśnienia w niskociśnieniowej oponie do winnic jest również istotne w walce z erozją gleby, która w winnicach jest zjawiskiem powszechnym. Większość działek w winnicach jest nachylona lub nawet stroma (nachylenie terenu pod kątem większym niż 30% jest normą), a zatem dość mocno zagrożona erozją.
Opona ciągnikowa, która została skonstruowana w celu ograniczenia zagęszczenia gleby, zostawi po swoim przejeździe płytsze koleiny, co będzie sprzyjać spływaniu wody w przypadku opadów deszczu.
Oprócz odpowiednich opon, w ochronie gleby mogą pomóc także specjalne praktyki uprawowe.
Na przykład, trawa zasadzona między rzędami winorośli zmniejsza zagęszczenie gleby i erozję dzięki swojemu systemowi korzeniowemu.
Aby napowietrzyć i poprawić strukturę gleby, warto również odpowiednio ją spulchniać.
Aby pójść jeszcze dalej i zwiększyć przychody Twojej działalności, zapoznaj się z darmowym i obszernym e-Bookiem Bridgestone-agriculture, który szczegółowo wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w Twoim gospodarstwie.
Większość osób, które przeczytały ten artykuł, zaciekawił także artykuł poniżej:
Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Dołożyliśmy wszelkich starań przy jego sporządzaniu, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje błędów, jakie mogą pojawić się w tekście. Po dacie publikacji dokumentu jakiekolwiek zawarte w nim informacje mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.
BRIDGESTONE EUROPE NV/SA
Oddział w Polsce
ul. Postępu 18B
02-676, Warszawa
Polska