Jeśli pracując z opryskiwaczem, nie chcesz uszkodzić swoich upraw i jednocześnie zależy Ci na zachowaniu komfortu pracy, na pewno zastanawiasz się, czy lepiej założyć wąską, czy standardową oponę.

Ciągnik z opryskiwaczem
Opona standardowa jest zazwyczaj bardziej komfortowa w prowadzeniu niż klasyczna wąska opona. Dzieje się tak dlatego, że dzięki większej powierzchni styku z podłożem optymalnie pochłania ona wstrząsy i drgania, przenoszone na kierowcę maszyny rolniczej.

W dodatku dzisiejsze coraz cięższe i coraz bardziej masywne opryskiwacze wymagają dość mocnych opon, które dobrze rozkładają ciężar zaczepu na podłożu i w ten sposób zapobiegają zgniataniu upraw i niszczeniu struktury gleby. Z drugiej strony, na wiosnę rośliny rozwijają się i standardowe opony nie mieszczą się już między rzędami większości upraw.

 

Jeśli chcesz uniknąć uszkadzania roślin, konieczny będzie wybór wąskich opon

W jaki sposób jednak z wąską oponą uzyskać zalety (komfort pracy, trakcja) standardowego ogumienia?

Niektóre wąskie opony, zaprojektowane specjalnie dla opryskiwaczy, są wyposażone w technologie, które zwiększają powierzchnię styku z podłożem i poprawiają komfort pracy rolnika. Są to przede wszystkim opony w technologii VF, zwane także oponami ze stalowym opasaniem.

Wąskie opony wyposażone w te technologie zapewniają maksymalną ochronę wierzchniej warstwy gleby poprzez ograniczenie jej ubijania. Utrzymują także większe obciążenia niż opony standardowe, poprawiając stabilność zaczepu i komfort pracy z opryskiwaczem.

 


Aby pójść jeszcze dalej i zwiększyć przychody Twojej działalności, zapoznaj się z darmowym i obszernym e-Bookiem Bridgestone-agriculture, który szczegółowo wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w Twoim gospodarstwie.

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Dołożyliśmy wszelkich starań przy jego sporządzaniu, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje błędów, jakie mogą pojawić się w tekście. Po dacie publikacji dokumentu jakiekolwiek zawarte w nim informacje mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.